Golden Retriever
Zlaté povídání
 

OBŘI

      Jsem velká milovnice psu. Pejsky mám dva: jezevčíka Pitrýska a teriérku Tapku. Většina mých přátel má také psy. Společně chodíme na procházky a pomáháme postiženým lidem, zejména dětem. Naši pejskové se na společěné návštěvy v ústavu a na letní tábory vždy moc tiší. Pomáhají dětem v pohybu, motivují je k mluvení zvednou jim sebevědomí a výrazně tak mohou přispět i ke zlepšení jejich zdravotního stavu. Zlatý retrívr Baron a jeho sestra Jenny jsou pro děti požehnáním. Žlutí chlupatí obři budí respekt a neskrývaný údiv.
      Míšovi, sedmiletému chlapečkovi postiženému dětskou mozkovou obrnou, naháněl Baron zpočátku hrůzu. S naší pomocí se na pejska z povzdálí jen díval a dodával si odvahu zavolat ho jménem. Křečovité ručky, vyšpulená ústa, růž ve tváři a chlapeček vydal jedny ze svých prvních slov: "Ba-Barone," ozvalo se. Obr se otočil a na psí tváři se objevil úsměv. Všichni měli radost, jen Míša byl vyděšen. "Chce mě sežrat a cení na mě zuby!" Ještě dlouho jsme mu vysvětlovali, že je to opravdu jen úsměv. Mezi tím se děti mazlily s pejsky a Míša jim začal závidět. Projevil přání pohladit si Barona a tak jsme se začali připravovat.
      Nejdříve položit chlapečka tak, aby dobře viděl a vše mu vysvětlovat. "Teď se podíváme, co ten pes dělá, má hustou srst a za chvíli se oklepe. Nebudem se bát, protože ostatní se také nebojí. "Baron leží, jazyk vyplazený a funí. Nejdříve natáhneme ručku a pomalu rozevřeme pěstičku. Hřbetem ruky pohladí Míša Baronovi tlapku. Obr se ani nehne. To chlapčeka povzbudí a odvážně se pouští do dalšího kroku. Ruka se sune blíž a blíž až se dotkne Baronovy hlavy. Míša ztuhne a pak, aby uklidnil sebe i ostatní, komentuje své chování: "Já se tě nebojím, viď že mne nekousneš!" Pes klidně leží a na slova nereaguje. Míša se posune blíž a pokračuje v svém odvážném kroku. Pomalu přejíždí Baronovi po hlavě a komentuje slovy: " Takový velký pes a tak malá hlava." Oči pod brejličkami poplašeně mrkají a chlapeček vidí najednou věci, které do té doby nepostřehl. Velké uši a černočerný nos.
      Křeče v pěstičkách povolují a Míša si začíná vychutnávat pohlazení. Najednou projeví přání! "Polož mě na Barona." Míšu do té doby celého ztuhlého pokládám na psího obra a očekávám reakci. Pes se ani nehne a ostatní jakoby zkameněli. Míša má obličej stažený do grimasy a nekonečné vteřiny leží. Naráz jakoby uhodil blesk. Chlapcovo tělo se celé povolí, ručky zvláční. To se ještě nestalo. Má blažený a úplně uvolněný výraz ve tváři. Míša se po Baronovi otočí, obejme ho kolem krku a zaboří obličej do kožichu. Udiven sám sebou vydechne: "To je nádhera." Zář z očí se mu stále neztrácí. Nikdo z přítomných nespouští z Barona a z Míši oči.
      Najednou bouchnou dveře a kouzlo zmizí. Míša se lekne a jeho tělo jde znovu do křeče. Za chvíli se vzpamatuje a zjišťuje, co vlastně dokázal. Kulí oči se slovy:"Já ho pohladil a on mě nesežral."
      Všichni máme velkou radost. Uvolnění se podařilo a strach ze psů téměř vymizel. Míša má krásný zážitek a dožaduje se opakování. Náš dobrotivý obr se pomalu zvedá a tak někdy příště.

Pravidla výchovy psa

Pes nesmí do domu.
Dobře, pes smí do domu, ale jen do vyhrazených prostor.
Pes smí do všech pokojů, ale nesmí se dotýkat nábytku.
Pes smí jenom ke starému nábytku.
Tak jo, pes smí na nábytek, ale nesmí spát s lidmi v posteli.
O.k., pes smí do postele, ale jenom když mu to dovolíte.
Pes smí do postele, když si vzpomene, ale nesmí pod pokrývku.
Pes smí pod pokrývku, když je pozván.
Pes smí spát pod pokrývkou každou noc.
Lidé se musí psa dovolit, když s ním chtějí pod pokrývku.
V noci smí být s člověkem pod pokrývkou jen jeden pes.
Dobrá, tak tedy dva psi, ale nikdy víc.
No...

      - Neviditelný pes (pes. eunet.cz)

10 rad psí mámy štěňátku

  1. dopiluj svůj nevinný pohled k naprosté dokonalosti, potom ti nedokážou nic odříct.
  2. pomalu krouži kolem svého jídla, znechuceně se v něm hrabej čumáčkem, určitě potom dostaneš něco lepšího.
  3. vrť tak dlouho ocáskem, až tě pustí do své postele, ze začátku se tam tolik neroztahuj, ale později se natáhni tak, jak potřebuješ, tak abys měl hodně místa a mohl pohodlně spát.
  4. na všechny povely se tvař velmi hloupě a reaguj na ně jen tehdy, když za to bude nějaký pamlsek.
  5. u jídelního stolu si vždy sedni k tomu, kdo nedojídá, uvidíš, že mu vždy pro tebe něco upadne.
  6. nikdy nelov a nepronásleduj sousedovu kočku a slepice, ale vždy jen ty opravdu cizí.
  7. spřátel se s řezníkem, zůstaň způsobně stát před výlohou jeho krámu a vrť pěkně svým ocasem a tvař se velmi mile.
  8. nevyhrabávej díry ve vlastní zahradě, nebo se u toho nenech nachytat.
  9. nelov králíky, běžce, cyklisty a auta, protože jinak na tebe čekají doživotně procházky pouze na vodítku.
  10. doveď svého pána nenápadně k cukrárně a dej mu jasně najevo, že právě vanilková zmrzlina je tvoje nejoblíbenější.


Na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Napište nám