Golden Retriever
Rádce
 


Historie plemene
Vlastnosti plemene
Pro koho se hodí
Výběr chovatele
Cena štěňátka
Úprava srsti
Výchova
10 rad psí mámy štěňátku
Socializace
Nemá Váš pes cizopasníky?
10 NE vůdcům ...zlatých retrívrů na loveckých zkouškách

linka

  Vlastnosti plemene


    Charakter
    Zlatý retriever má vyrovnaný temperament, to znamená, že není ani hektický a ani nervózní. Je velmi živý a veselý, dokáže se velmi rychle přizpůsobit každodenním situacím a to s velkou pohodou a bez bázně. Dokáže se nadchnout pro mnohá "zaměstnání", má velikou radost z pohybu a ještě ve vysokém věku velmi hravý. GR vyniká dokonalou chutí k poslušnosti a je velmi snadno ovladatelný. Je velmi vázán na člověka a miluje když se může účastnit všech aktivit svojí "lidské smečky". Čím více je integrován do rodinného života, tím více je s člověkem spojen a rád se mu podřídí.
    Výcvik
    I ten velmi snadno ovladatelný GR musí být vycvičen, neboť jeho od narození přirozený lovecký smysl je potřeba uvést do správných kolejí. Hlavní úloha GR je aportování zvěře. Byl vyšlechtěn pro "práci po výstřelu", což znamená, že střelenou zvěř přináší svému vůdci. V první řadě je využíván při lovu kachen a drobné zvěře. Jeho vynikající vlastnosti pro dohledání a přinášení zvěře, jeho vynikající nos, jeho ohromná chuť do práce ve vodě z něj dělají prvotřídního loveckého psa. Dnes bývá kromě loveckého využití nasazen také jako pes záchranář, slepecký, při hledání výbušnin a drog, často bývá využit i jako doprovodný/asisteční pes pro postižené. Našel uplatnění i v canisterapii. Aby mohl všechny tyto úlohy mistrovsky zvládat je třeba aby byl snášenlivý s ostatními psy, zvířaty a také s lidmi. Každá forma agresivity, bázlivosti, sklon k bojovnosti a nervozita jsou naprosto nežádoucí. Pro svoji snadnou ovladatelnost se dá všem úkolům snadno vycvičit. Tyto jeho vlastnosti udělaly z GR jednoho z nejoblíbenějších plemen psa na celém světě. Je schopen všestranného použití, pouze jako pes obránář by neobstál. K tomu mu chybí prostě ta požadovaná ostrost, protože kousavý GR prostě není GR!!
    Klasické zaměstnání pro "rodinného goldena", je hra /práce/ s peškem(dummy).
    S tímto, původně z Anglie pocházejícím,"lněným pytlíkem", který je k dostání v nejrůznějších hmotnostních variantách, lze dokonale simulovat loveckou práci.
    Ideální GR je pozorný, vyrovnaný a klidný, nevyžaduje neustálou pozornost svého vůdce. Musí zvěř popř. peška dobře označit, dobře si zapamatovat místo zhasnutí, a to i třeba delší čas. Pokud je vyslán pro aport, tak by měl být při vyhledávání vytrvalý, mít vlastní iniciativu, měl by mít dobrý nos a být schopen zvěř najít. Měl by pracovat v každém terénu a za každého počasí a být ochoten pracovat ve vodě bez velkého pobízení. GR pracuje, aby se líbil svému vůdci a je v dobrém kontaktu s ním, ale nesmí mít na něm přehnaně závislý. Pokud našel zvěř (peška), tak by ho měl rychle a korektně s měkkou hubou přinést zpět a také korektně předat.

linka


Historie plemene
Vlastnosti plemene
Pro koho se hodí
Výběr chovatele
Cena štěňátka
Úprava srsti
Výchova
10 rad psí mámy štěňátku
Socializace
Nemá Váš pes cizopasníky?
10 NE vůdcům ...zlatých retrívrů na loveckých zkouškách


Na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Napište nám