Golden Retriever
Rádce
 


Historie plemene
Vlastnosti plemene
Pro koho se hodí
Výběr chovatele
Cena štěňátka
Úprava srsti
Výchova
10 rad psí mámy štěňátku
Socializace
Nemá Váš pes cizopasníky?
10 NE vůdcům ...zlatých retrívrů na loveckých zkouškách

linka

 
Socializace štěněte

/jak si vychovat psa, se kterým bude radost žít/

    U štěněte se postupem času mohou objevit poruchy chování, které dříve nebyly

Nejčastější bývají:

 • úzkost
 • uzavřenost
 • strach
 • agresivita
Úzkost:
U mládětě je hra normálním životním projevem. Pokud si hrát nemůže, ať je to z důvodu, že nemá s kým či je mu to znemožněno, začne projevovat v době, kdy je samo úzkost. Je to způsobeno tím, že neumí být samo. Svůj stres odreagovává různými projevy, ničením věcí kolem sebe, soustavným štěkotem...

Uzavřenost:
Odchod štěněte od mámy a sourozenců k novému majiteli je pro něj jistou stresovou situaci, kterou mu pomáhá řešit jeho zvědavost. Štěně, které trpí uzavřeností, vyhledává skrýše, zalézá pod nábytek... Několik dní po příchodu do nového domova si odmítá hrát, nepřipouští žádný tělesný kontakt s novými /neznámými/ lidmi. Ve společnosti lidí odmítá jíst.

Strach:
Než se ze štěněte stane suverén, musí prožít mnoho nejrůznějších situací a tak získat zkušenost, pokud se to nestane, může v dospělejším věku vykazovat nestabilitu chování a nevyspytatelné reakce na nejrůznější podněty v běžném životě. To je velmi nebezpečné neboť právě takové chování končí často dopravní nehodou či úrazem.

Agresivita /útočnost/:
Zakořeněný strach může zapříčinit reakce, které hraničí s agresivitou. Štěně, pokud nemůže ze situace, ve které se ocitne utéci, ze strachu zaútočí. Jakmile štěně ziská jistotu a prřestane se bát, přestává útočit. Ovšem agresivita nemusí být způsobena jen strachem, může být též vrozená. Takový pes útočí bez důvodu a to i v situacích, kdy není nijak ohrožen.

Těmto poruchám chování lze předejít správnou socializací ve vhodném období.

    Období vývoje štěňat

 • do 2 týdnů období novorozenecké
 • 2-6 týdnů období přechodné
 • 6-12 týdnů období socializace
Vzhledem k tomu, že štěně přichází do svého nového domova obvykle v 7-8 týdnu věku, začíná období socializace už u chovatele. Proto je třeba vybrat si chovatele, který štěněti poskytne dostatek podnětů.

Co je to socializace?
Protože vývoj mozku není ukončen porodem, ale pokračuje ještě několik týdnů po porodu, je nutné, aby štěně bylo vychováváno v prostředí, které jeho rozvoj bude podporovat.

Během socializace musí štěně zikat ctyři nejdůležitější zkušenosti.
Jsou to:

 • zkušenost s jinými psy a okolím
 • zkušenost s dorozumíváním
 • nalezení svého místa v hierarchii smečky
 • regulace kousnutí
Zkušenost s ostatními
Po narození nemá štěně žádné zkušenosti s chováním k jiným zvířatům a cizím lidem. V průběhu socializace se to proto musí naučit. Příkladem mu v tom je obvykle jeho matka. Pokud v období socializace štěně tuto zkušenost nezíská, může mít v dospělosti velké problémy se soužitím se svým okolím.

Zkušenost s dorozumíváním
Štěně se musí naučit rozumět intonaci Vaší řeči, některým slovům a posunkům. Je důležité aby se štěně mohlo učit těmto vjemům porozumnět už u chovatele. Chovatel musí mít se štěnětem osobní kontakt a musí s ním mluvit.

Nalezení svého místa v hierarchii smečky
Pro příjemné soužití se psem je důležité, aby akceptoval místo, které má určeno ve své "lidské smečce". Neměl by to být problém neboť pro štěně je přirozené podřídit se silnějšímu členu smečky protože ten jej pak chrání. Pes musí ve svém pánovi vidět přirozenou autoritu a ochranu.

Regulace kousnutí
Přirozeným nástrojem k vetšině štěněčích je kousání. Štěně se v období socializace musí naučit tzv. zastavenému /regulovanému/ kousnutí, kdy vědomě kouše tak aby neublížilo.

Ve všech těchto fázích je nepostradatelný osobní kontakt člověka se štěnětem. Ideální je to ve spojení s takovými činnostmi jako je mazlení, hra, ale také péče o srst a zdraví psa. Člověkem není míněn jen samotný pán, ale samozřejmě i ostatní členové lidské smečky a také cizí lidé. Je vhodné štěněti vyhradit životní prostor a to nejen ve fyzickém smyslu. Pes musí zřetelně poznat, kde se smí pohybovat a co smí a nesmí dělat. Při poznávání nových věcí v životě je mu oporou jeho pán.

linka


Historie plemene
Vlastnosti plemene
Pro koho se hodí
Výběr chovatele
Cena štěňátka
Úprava srsti
Výchova
10 rad psí mámy štěňátku
Socializace
Nemá Váš pes cizopasníky?
10 NE vůdcům ...zlatých retrívrů na loveckých zkouškách


Na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Napište nám